HOME          O NAS          BADANIA          DLA STUDENTÓW

dr hab. Magdalena Żuk, profesor

Jednym z głównych zagadnień jakimi się zajmuję jest regulacja metabolizmu szlaku fenylopropanoidowego w lnie (w szczególności rola syntazy chalkonu (CHS) w tych procesach). Wykazałam,że modyfikacje genu syntazy chalkonu i  jego aktywność ma istotny wpływ na strukturę ściany komórkowej, organizację polimerów ściany w lnie [Zuk i inni 2016]. Zmiany te przekładają się w sposób istotny na rozwój lnu, a zmiany jakościowe w obrębie  fenylopropanoidów  stanowią istotny czynnik regulujący przejście lnu z fazy wegetatywnej wzrostu w fazę generatywną rozwoju [Zuk i inni 2019].

Prowadzę badania nad nowatorską techniką modulacji aktywności genów roślinnych poprzez zastosowanie krótkich sekwencji oligonukleotydowych [Dzialo i inni2017,2019]. Jest to metoda opierająca się na indukcji zmian epigenetycznych. Traktowanie roślin krótkimi oligodeoksynukleotydami (OLIGO/ODN), znane również, jako technologia OLIGO, to innowacyjna metoda, którą wykorzystano do ukierunkowanej indukcji zmian epigenetycznych w roślinach lnu. Metoda polega na wprowadzeniu do komórek krótkich oligodeoksynukleotydów, homologicznych do odpowiednich regionów genu badanego. Uzyskane ta metoda rośliny stały się podstawą nowej odmiany lnu (wpisanej do Rejestru Odmian w 2020 roku).

Jednocześnie zainteresowałam się rolą substancji potencjalnie toksycznych w lnie – glikozydów cyjanogennych. Do tej pory udowodniono ze związki te mogą stanowić element obronny roślin przed roślinożercami. Postuluje się również ich rolę w ogólnym metabolizmie – gdzie mogą stanowić swoisty rezerwuar azotu do dalszych syntez np. aminokwasów a dalej amin biogennych [Zuk i inni 2020] . Możliwym jest też ich udział w procesach asymilacji siarki.  Badania jakie prowadzę obejmują również rolę tych związków w odpowiedzi / adaptacji roślin na czynniki stresowe i infekcje patogenną.

 

magdalena.zuk@uwr.edu.pl

Godziny konsultacji:

Poniedziałek, godz. 12:00 - 14:00